Sağlık 0

Brugada sendromu

Brugada sendromu

Brugada Sendromu halk arasında kalp ritim bozukluğu olarak da bilinmektedir. İlk olarak 1992 yılında Josep Brugada ile Pedro Brugada kardeşler tarafından tanımlanmış. Hastalığın ismi de bu kardeşler’den gelmektedir. Bu sendrom her yaş grubunda görülebilir, ama genellikle 35-50 yaş arasında görüldüğü gözlemektedir.

Sendromun da özellikle riski belirgin tanı konulmuş hastalar ani kalp ölümü önlemek için tedavi edilmelidir. Elektrofizyolojik çalışmada VT tetiklenmesi saptanırsa ICD yerleştirilmelidir.

sendromu risk faktörleri
  • Ailede bu hastalığın olması riski arttıran
  • Hastanın erkek olması, yetişkinlerde erkekler risk altındadırlar.
  • Asya ırkından olanlar bu sendrom için risk altındadırlar.
  • Ateşin olması halinde sendromun komplikasyonları olan bayılma ve diğerlerinin görülme riski artar.
  • Brugada sendromu

    Brugada sendromu

    Hastalığın tanı koymaya yardımcı tetkik EKG yani kalp elektrokardiyosunun çekilmesidir. EKG sonucunda Tip1 denilen göğsün orta kısmından alınan kayıtlarda V1-2 derivasyonları sağ dal bloğu ile çadır tipi 2 mm üzerinde ST yükselmesi karakteristiktir. Bazen çadır tipi yerine eyer tipi ST yüksekliği tespit edilir. Bu Tip2 olarak tanımlanır. Her iki durumda ST yüksekliği 2 mm altında olursa bu Tip3 olarak tanımlanır. Tip1 ile hastaya Brugada sendromu tanısı konulabilirken, Tip2, Tip3 tanı koymaya yardımcı olmaz. Bazı hastalarda minimal bozukluk şeklinde EKG görüntüsü alınabilir ve hastalık gizli şekilde bulunabilir. Bu yüzden Tip2 ve Tip3 hastalarda bayılma gibi etkiler bulunuyorsa, başka özel testlere başvurulabilir. Hastalarda EKG bulgularındaki değişiklik değerlendirilir. Bu durumda Tip1 bulgularına kayma olursa, Brugada sendromu olduğu düşünülmelidir. Testler sırasında hastada tehlike arz edecek ritim bozuklukları gelişebileceğinden, sürekli olarak ritim takibi de yapılmalıdır. Hastalığın tanısının konması amacıyla klinik özelliklere de bakılmalıdır. Özellikle kalpte ritim bozukluğu yüzünden bayılan hastalara, ailesinde genç yaşta aniden kalpten ölenlere dikkat edilmelidir. Birde geceleri nefes darlığının olmasına da bakılmalıdır.

Serdar DÜLGER {Serdar DÜLGER}

İstanbul’da dünyaya geldim. Annem beni ilk defa 1989 yılının Temmuz ayında kucağına almış. Yaşamamı halen İstanbul’da devam etmekteyim. Fotoğraf çekmeyi Seven biriyim. Amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. Gezmeyi seven biriyim. Her sene başka ülkeler keşfetmeye çalışıyorum.Araştırma merakım beni bilgisayarla içli dışlı yaptı. Çocuk yaşlardan beri bilgisayar hayatımın bir parçası haline geldi. Blognbey.Net’in kurucusuyum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir